Spor01

Bir olimpiyat şampiyonumuz vardı, adı İsmet Atlı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Bir olimpiyat şampiyonumuz vardı, adı İsmet Atlı
03 Nisan 2022 - 17:59
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bir spor dalında şampiyon olmak o kadar kolay değildir. Yıllarca çalışıyorsunuz, müsabakalara giriyorsunuz.

Önce bulunduğunuz kentte düzenlenen müsabakalarda başarılı oluyorsunuz. Ardından Türkiye şampiyonu oluyorsunuz. Sonrasında hedef büyütüyorsunuz…

Avrupa, Dünya şampiyonası…

Ve olimpiyat şampiyonluğu…

Olimpiyat şampiyonu olmak çok zordur…

Adana’ya bu gururu yaşatan bir isim çıktı…

Güreşçi İsmet Atlı…

1951 yılında minder güreşine çıktı. Daha ilk yılında büyük bir varlık göstererek milli takıma alındı. Aynı yıl İskenderiye’de yapılan Akdeniz Oyunları’nda ilk defa ay-yıldızlı mayoyu giydi ve serbest stil 79 kiloda şampiyon oldu. 1952’de piyade olarak İzmir’de askere alındı ve orada güreş antrenmanlarına katıldı, altı ay sonra Yaşar Doğu’nun Yaşar Doğu’nun isteği ile Ankara Muhafız Birliği’ne alındı. Millî güreş takımının üyesi olarak yarışmalara katılmaya devam etti. Askerdeyken Finlandiya ve Japonya’daki müsabakalara gönderildi. Helsinki Olimpiyatlarında grekoromen stili 87 kiloda 5. (1953), Napoli’de grekoromen stili 79 kiloda dünya 4.sü (1953), Tokyo’da serbest stil 79 kiloda dünya 2.si (1954) oldu.

Birçok defa bölge ve Türkiye şampiyonlukları kazandı ve 10 yıl süreyle millî takımdaki yerini korudu. 1954 yılında dünya ikinciliğinin ardından, 1960 yılında Roma Olimpiyatları’nda serbest stil 87 kiloda dünya şampiyonluğunu kazandı. 1951’den 1964’e kadar süren güreş yaşamında millî mayoyu 62 defa giydi.

Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu güreşçi  İsmet Atlı, 4 Nisan 2014 yılında vefat etti. Yani bugün vefatının yıldönümü. Büyük şampiyonu bir kez daha saygıyla anıyorum.

Türk Güreş Vakfı Adana Şubesi, bugün saat 19.00’de İsmet Atlı’nın adını taşıdığı Güreş Eğitim Merkezi’nde vefatının 8. Yılı münasebetiyle anma programı düzenleyecek. İnşallah bende anma programına katılacağım.

İsmet Atlı vefat ettikten bir süre sonra Kozan’daki kabrine gittiğimizde bir mezar baştaşının olmamasını görünce üzülmüştüm. Gazetemizde manşet verince, o dönem Adana Büyükşehir Belediyespor Asbaşkanı olan MHP Seyhan Belediye Meclis Üyesi kıymetli kardeşim Şehmus Uçar, kayıtsız kalmadı. Şehmus Uçar ile birlikte İsmet Atlı’nın mezarının bulunduğu Kozan ilçesindeki mezarına gittik. Şehmus Uçar’ın girişimleri ve o dönem Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün desteğiyle İsmet Atlı’ya anıt mezar yapıldı.

Hüseyin Sözlü’ye ve Şehmus Uçar’ı bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Daha önce öneride bulunmuştum. Bir kez daha hatırlatacak olursak, bu kentin ortasında İsmet Atlı’nın bir heykeli olmalı…

Çünkü, Adana’nın bir tane Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu güreşçisi var. Bir daha böyle bir şampiyon çıkar mı bilemeyiz…

2014 yılında İsmet Atlı’ya anıt mezar yapılmasına dönemin belediye başkanı Başkan Hüseyin Sözlü nasıl kayıtsız kalmadıysa, bugün de Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın ya da ilçe belediye başkanlarının Olimpiyat Şampiyonu Güreşçi İsmet Atlı’nın heykelinin yapılmasına sıcak bakacağını umuyoruz.

Kentin en işlek yerine İsmet Atlı’nın bir heykeli yapılsa ve biyografisi yazılsa gören görmeyen merak edip baksa, Olimpiyat Şampiyonu İsmet Atlı olduğunu öğrenirler…

Şimdi şöyle düşünün. Küçücük bir çocuk bir heykel görüyor, soruyor kimdir diye. Anne ve babasından, Olimpiyat şampiyonu İsmet Atlı olduğunu öğreniyor ve diyor ki “Bende büyüyünce Olimpiyat Şampiyonu olacağım…”

Böylece olimpiyat şampiyonları çoğalmaz mı?

Hani atalar “Ağaç yaşken eğilir” demiş ya, çocuklara küçükken ne öğretirseniz onu kafasına yer edinir…

Eğer Başkan Zeydan Karalar talimat verirse İsmet Atlı’nın heykeli yapılır, gelecek nesiller Olimpiyat Şampiyonu Atlı’nın kim olduğunu daha iyi anlarlar, öğrenirler…

Atatürk Parkı olmazsa, üstü kapatılan battı-çıktının olduğu yere şehrin tam göbeğine İsmet Atlı’nın heykeli dikilebilir. Oraya İsmet Atlı’nın yanı sıra Adana’nın dünyaca ünlü isimlerinin heykelleri de dikilebilir.

Geçmişte eski başkan Hüseyin Sözlü’ye önerdim, şimde de Zeydan Karalar’a öneriyorum…

Umarım Zeydan Karalar’ın danışmanları bu önerimi başkanlarına iletirler.

İletmezlerse kendileri bilir…

Bugün belediye başkanı Zeydan Karalar, yarın bir başkası olur.. Biz yine önerilere devam ederiz. İnanıyorum ki, bu önerimi dikkate alan bir belediye başkanı çıkacaktır…

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.