Adanasporlu efsane futbolculara plaket‏ « Adana'nın İlk İnternet Spor Sitesi

SON DAKİKA

İnancın Zaferi

Diğer Sporlar

Futbol Kazası

Adana Spor

Rekor katılım

Diğer Sporlar

Konya Üzerinden

Adana Demirspor

Adanasporlu efsane futbolculara plaket‏

Bu haber 22 Mayıs 2013 - 16:23 'de eklendi ve 1.578 views kez görüntülendi.

-EFSANELERE  SAYGI  ETKİNLİĞİ

-ADANA VALİSİ COŞ,  İZ BIRAKAN FUTBOLCULARDAN VEDAT BAYRAKTAR,

NECİP ERDOĞAN, TUFAN EKDEMİR, MUSTAFA ULUCAN İLE MUSTAFA ŞENTÜRK’E

PLAKET VERDİ

-VALİ COŞ: “GEÇMİŞ DÖNEMLERDE KISITLI OLANAKLARA

RAĞMEN ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE EDEN SPORCULAR

HER  YÖNLERİYLE ÖRNEK ALINMALIDIR’’

-‘’GEÇMİŞİ BİLMEYEN, YAŞLIŞINA, EMEKLİSİNE SAYGI GÖSTERMEYEN VE ÖNEM

VERMEYEN TOPLUMLAR BAŞARILI OLAMAZLAR’’

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş,  geçmiş dönemlerde, kısıtlı olanaklara rağmen önemli başarılar elde eden sporcuların her yönleriyle örnek alınması gerektiğini söyledi.

Vali Coş, Adnan Menderes Bulvarı’nda ‘’Metrelik Kebap’’ restoranda,  Adana’da iz bırakan ve unutulmayan ünlü futbolculardan Vedat Bayraktar, Necip Erdoğan, Tufan Akdemir, Mustafa Şentürk ve Mustafa Ulacan’a plaket verdi.

Eskiden kazanılan başarıların daha anlamlı olduğuna dikkat çeken Vali Coş, şöyle devam etti:

‘’Geçen ay içinde, yine kentimizde iz bırakan, unutulmayan Adana Demirsporlu futbolcularla birlikte olduk. Aynı uygulamayı bugün sizlerle yapıyoruz. Bundan dolayı çok mutluyum. Amacımız, genç sporcuların ünlü sporcuları tanıması, ayrıca efsane sporcuların hatırlanmasıdır. Geçmiş dönemlerde kısıtlı olanaklara rağmen, önemli başarılar elde eden sporcular her yönleriyle örnek alınmalıdır. Geçmişini bilmeyen, yaşlısına, emeklisine saygı göstermeyen ve önem vermeyen toplumlar başarılı olamazlar. İnsanoğlu, az ya da çok yaşar, her nefis ölümü tadacaktır. Ancak, yaşarken bu gibi etkinliklerle anılmak hayli güzel duygulardır.’’

-KULÜP YÖNETİCİLERİNE ÇAĞRI-

Vali Coş, kulüp yöneticilerine çağrı yaparak, spor yaptığı dönemlerde iz bırakan, unutulmayan, kentin adının duyulmasında emeği geçen efsane futbolculara sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, ‘’Her eski sporcu birer semboldür. Bunlardan yararlanmak, bunları hatırlamak, bunları onure etmek herkesin görevi olmalıdır’’ diye konuştu.

Herkesin işini iyi yapması gerektiğine dikkati çeken Coş, yapılan işin hakkını vermek gerektiğini vurgulayarak, ülkenin her alanda böyle gelişeceğini kaydetti.

Vali Coş, eski futbolculardan Vedat Bayraktar, Necip Erdoğan, Tufan Akdemir, Mustafa Şentürk ile Mustafa Ulucan’a, ayrıca etkinliği düzenleyen Hasan Basri Yavuz’a plaket verdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi ise tüm futbolculara eşofman armağan etti.

Etkinliğinde düzenlenmesinde büyük emeği bulunan, Adana sporuna her dönemde önemli katkısı olan, Adana sevdalısı gazeteci Hasan Basri Yavuz da Vali Coş’un sporun babası olduğunu ifade ederek katkılarından dolayı teşekkür etti.

Adanaspor’un eski kaptanlarından Vedat Bayraktar, plaket verilen futbolcular adına teşekkür etti

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Halis Arslan da katıldı.

Konuşmalardan sonra,  Seyhan İlçe Müftüsü Halil Uzun, yemek duası yaptırdı.

Bu arada, Adnan Menderes Bulvarı’nda ‘’Metrelik Adana  Kebap’’ın yeni işletmecisi Fadime Kroll, Vali Coş’a, fotoğrafı bulunan tabloyu hediye etti.

Plaket verilen futbolcuların  yaşam öyküleri şöyle:

 

VEDAT BAYRAKTAR:  ‘’ATTIĞI GOLLE TAKIMIN KÜMEDE KALMASINI SAĞLADI’’

Vedat Bayraktar, Adanaspor tarihinde efendiliği, futbolu ve spor ailesiyle ilişkisiyle sevilen, saygı duyulan  ve danışılan efsane futbolcuların başında geliyor.

Futbola, 1967 yılında Milli Mensucat Spor Kulübü’nde başlayan Bayraktar, başarılı futboluyla göz doldurunca 1969 yılında Adanaspor’a  transfer  oldu. 1971 yılında Adanaspor’un Süper Lige yükselmesinde büyük emeği bulunan Bayraktar, 10 yıl savunma oyuncusu ve takım kaptanı olarak turuncu-beyazlı kulüpte önemli  başarıların öncülüğünü yaptı.

Futbol oynadığı yıllarda, aynı zamanda Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) Makine Mühendisliği bölümünü tamamlayan Bayraktar’ın futbol yaşamında birlerce anısını bulunuyor. Evlendiği günden 3 gün sonra Gündüz Tekin Onay tarafından Kızılcahamam’da kampa götürülmesi ile Bursaspor’a 35-40 metreden attığı golle takımın kümede kalmasını  sağladığını asla unutamıyor.

Adanaspor kulübü her sıkıntılı döneminde bilgisine başvurulan Vedat Bayraktar, geçmiş yıllarda kulüpte genel kaptanlık görevinde de bulundu.

Evli ve 63 yaşında ticaretle uğraşan Bayraktar’ın 2 çocuğu bulunuyor

NECİP ERDOĞAN:  ‘’3 BÜYÜKLERİN TRANSFER ÖNERİLERİ YERİNE ADANA’YI TERCİH ETTİ’’

Necip Erdoğan, kent dışından Adana’ya gelerek önemli başarılara imza atan, iz bırakan ve herkesten daha fazla Adanalı olan değerli bir futbolcuydu.

Futbola küçük yaşlarda Ankara Yenişehir’de başlayan, daha sonra da futbol yaşantısını Gençlerbirliği’nde sürdüren  Erdoğan, 1970 yılında Merhum teknik direktör ve spor otoritesi Yüksel Doğanay’ın desteği ve ısrarı üzerine Adanaspor’a transfer oldu. 10 yıl Adanaspor’da önemli başarılara imza attı ve kaptanlık görevinde bulundu. Yapı olarak, yenilgiye tahammülü olmayan, tatlı sert oyunu ve liderlik özellikleriyle Adana’da çok sevilen futbolcu oldu.

Erdoğan, Macaristan’ın Başkent’i  Budapeşte  Kenti’nin  ünlü  UEFA Kupası’nda HONVED FC takımına Adanaspor 2-1 yenik durumda iken, son dakikada attığı güzel golle takımın berabere kalmasını unutamıyor.

3 büyüklerden transfer teklifleri almasına rağmen, Adana sevgisi ağır basan Erdoğan, şu anda Yüreğir Belediyespor’da kulüp başkanı ve teknik direktör olarak  yüzlerce gencin iyi futbolcu olmaları için uğraş veriyor.

Erdoğan, ayrıca bir yerel televizyonda spor programı yapıyor.

TUFAN AKDEMİR: ‘’ ADANASPOR’UN KART GÖRMEYEN BEYEFENDİ FUTBOLCUSU’’

Tufan Akdemir, futbola  Nazillispor’da  başladı. Sırasıyla Sümerspor, Göztepe, Afyonspor ve Şekerspor’da forma giydikten sonra, 1970 yılında Adanaspor’a transfer oldu.

Özellikle Göztepe’de oynadığı yıllarda, Milli takımlar teknik direktörü merhum Adnan Süvari’nin de öğrencisi olan Tufan Akdemir,  burada kendini hayli geliştirdi.

Turuncu-Beyazlı ekipte Süper ligde 4 yıl başarılı sezon geçiren, sol bek oynamasına rağmen, sert şutlarıyla rakip kalecilerin korkulu rüyası olan Akdemir, futbol oynadığı yıllarda efendiliği, top tekniğinin üstünlüğü nedeniyle hayli dikkat çekti.

Ciddi sakatlık geçiren Akdemir, Adana’dan ayrılmayarak ticarete atıldı. Akdemir, aynı zamanda İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi  mezunu.

68 yaşında, evli 2 çocuk babası olan Tufan Akdemir, fırsat buldukça eski sporcu arkadaşlarıyla birlikte olarak hasret gideriyor.

MUSTAFA ŞENTÜRK: ‘’ 24 KEZ MİLLİ FORMAYI GİYDİ’’

Mustafa Şentürk, futbola  1973 yılında Adanaspor altyapısında başladı. 17 yıllık futbol yaşamı başarılarla dolu olan Şentürk, bir çok şampiyonluklar yaşadı.

Savunma oyuncusu olmasına rağmen, ofansa dönük oynayan ve goller atan Şentürk’e, takımını gole hazırladığı, asistlik yaptığı ve hareketli olmasından dolayı arkadaşları tarafından ‘’Kelebek Mustafa’’ lakabı taktıkları bilinir.

Faal futbol yaşantısının ardından antrenörlük yapan ve 3. Ligde bulunan Ağrıspor’u hiç yenilgi almadan 2. Lige yükselmesini sağlayan Şentürk, ayrıca Erzurumspor, Iğdırspor, Ceyhanspor ve Osmaniyespor’da da önemli başarılar elde etti. Şentürk, İskenderunspor’un da şampiyon olmasını sağladı.

400 kadar resmi maç yapan Şentürk, 17 kez Ümit, 7 kez de (A) Milli formayı giyme başarısını gösterdi.

Adanaspor forması altında 3 kez UEFA, 4 kez de Balkan Şampiyonasına katılan Şentürk, değişik kulüplerde antrenörlük yaptı.

Şu anda, Hatay’ın Erzin ilçesinde Erzin Belediyespor’da teknik direktör olarak görev yapan ve 57 yaşında olan Şentürk, iki çocuk sahibi.

MUSTAFA ULUCAN: ‘’ HEM ADANASPOR HEM DE DEMİRSPOR’DA FORMA GİYDİ’’

Mustafa Ulucan futbola 1976 yılında Milli Mensucat Spor Kulübü’nde başladı. Sırasıyla Adanaspor, Zonguldakspor, Denizlispor ile Adana Demirspor’da 17 yıl aralıksız profesyonel olarak forma giydi.

Adanaspor’da  önemli  başarılarda payı bulunan Ulucan, saçlarının kıvırcık olması, boyunun uzunluğu nedeniyle takım arkadaşları  ona ‘’Pırasa Mustafa’’ lakabını takmışlardı.6 kez amatör, 8 kez ümit ve iki kez de (A) Milli formayı giymeyi başardı.

Faal futbol yaşantısının ardından, antrenör kursuna giden Ulucan, daha sonraki yıllarda başta Ali Hoşfikirer olmak üzere  Gündüz Tekin Onay, Yücel  İldiz, Ender Konca, Necip Erdoğan ile birlikte uzun yıllar antrenörlük yaparak bir çok takımı başarıya taşıdı.

54 yaşında olan Ulucan, hem Adanaspor’da hem de Adana Demirspor’da forma giydiği yıllarda efendiliğiyle dikkati çekti.

-EFSANELERE  SAYGI  ETKİNLİĞİ

-ADANA VALİSİ COŞ,  İZ BIRAKAN FUTBOLCULARDAN VEDAT BAYRAKTAR,

NECİP ERDOĞAN, TUFAN EKDEMİR, MUSTAFA ULUCAN İLE MUSTAFA ŞENTÜRK’E

PLAKET VERDİ

-VALİ COŞ: “GEÇMİŞ DÖNEMLERDE KISITLI OLANAKLARA

RAĞMEN ÖNEMLİ BAŞARILAR ELDE EDEN SPORCULAR

HER  YÖNLERİYLE ÖRNEK ALINMALIDIR’’

-‘’GEÇMİŞİ BİLMEYEN, YAŞLIŞINA, EMEKLİSİNE SAYGI GÖSTERMEYEN VE ÖNEM

VERMEYEN TOPLUMLAR BAŞARILI OLAMAZLAR’’

Adana Valisi Hüseyin Avni Coş,  geçmiş dönemlerde, kısıtlı olanaklara rağmen önemli başarılar elde eden sporcuların her yönleriyle örnek alınması gerektiğini söyledi.

Vali Coş, Adnan Menderes Bulvarı’nda ‘’Metrelik Kebap’’ restoranda,  Adana’da iz bırakan ve unutulmayan ünlü futbolculardan Vedat Bayraktar, Necip Erdoğan, Tufan Akdemir, Mustafa Şentürk ve Mustafa Ulacan’a plaket verdi.

Eskiden kazanılan başarıların daha anlamlı olduğuna dikkat çeken Vali Coş, şöyle devam etti:

‘’Geçen ay içinde, yine kentimizde iz bırakan, unutulmayan Adana Demirsporlu futbolcularla birlikte olduk. Aynı uygulamayı bugün sizlerle yapıyoruz. Bundan dolayı çok mutluyum. Amacımız, genç sporcuların ünlü sporcuları tanıması, ayrıca efsane sporcuların hatırlanmasıdır. Geçmiş dönemlerde kısıtlı olanaklara rağmen, önemli başarılar elde eden sporcular her yönleriyle örnek alınmalıdır. Geçmişini bilmeyen, yaşlısına, emeklisine saygı göstermeyen ve önem vermeyen toplumlar başarılı olamazlar. İnsanoğlu, az ya da çok yaşar, her nefis ölümü tadacaktır. Ancak, yaşarken bu gibi etkinliklerle anılmak hayli güzel duygulardır.’’

-KULÜP YÖNETİCİLERİNE ÇAĞRI-

Vali Coş, kulüp yöneticilerine çağrı yaparak, spor yaptığı dönemlerde iz bırakan, unutulmayan, kentin adının duyulmasında emeği geçen efsane futbolculara sahip çıkılması gerektiğinin altını çizerek, ‘’Her eski sporcu birer semboldür. Bunlardan yararlanmak, bunları hatırlamak, bunları onure etmek herkesin görevi olmalıdır’’ diye konuştu.

Herkesin işini iyi yapması gerektiğine dikkati çeken Coş, yapılan işin hakkını vermek gerektiğini vurgulayarak, ülkenin her alanda böyle gelişeceğini kaydetti.

Vali Coş, eski futbolculardan Vedat Bayraktar, Necip Erdoğan, Tufan Akdemir, Mustafa Şentürk ile Mustafa Ulucan’a, ayrıca etkinliği düzenleyen Hasan Basri Yavuz’a plaket verdi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fazlı Bayram Hadi ise tüm futbolculara eşofman armağan etti.

Etkinliğinde düzenlenmesinde büyük emeği bulunan, Adana sporuna her dönemde önemli katkısı olan, Adana sevdalısı gazeteci Hasan Basri Yavuz da Vali Coş’un sporun babası olduğunu ifade ederek katkılarından dolayı teşekkür etti.

Adanaspor’un eski kaptanlarından Vedat Bayraktar, plaket verilen futbolcular adına teşekkür etti

Etkinliğe, Vali Yardımcısı Halis Arslan da katıldı.

Konuşmalardan sonra,  Seyhan İlçe Müftüsü Halil Uzun, yemek duası yaptırdı.

Bu arada, Adnan Menderes Bulvarı’nda ‘’Metrelik Adana  Kebap’’ın yeni işletmecisi Fadime Kroll, Vali Coş’a, fotoğrafı bulunan tabloyu hediye etti.

Plaket verilen futbolcuların  yaşam öyküleri şöyle:

 

VEDAT BAYRAKTAR:  ‘’ATTIĞI GOLLE TAKIMIN KÜMEDE KALMASINI SAĞLADI’’

Vedat Bayraktar, Adanaspor tarihinde efendiliği, futbolu ve spor ailesiyle ilişkisiyle sevilen, saygı duyulan  ve danışılan efsane futbolcuların başında geliyor.

Futbola, 1967 yılında Milli Mensucat Spor Kulübü’nde başlayan Bayraktar, başarılı futboluyla göz doldurunca 1969 yılında Adanaspor’a  transfer  oldu. 1971 yılında Adanaspor’un Süper Lige yükselmesinde büyük emeği bulunan Bayraktar, 10 yıl savunma oyuncusu ve takım kaptanı olarak turuncu-beyazlı kulüpte önemli  başarıların öncülüğünü yaptı.

Futbol oynadığı yıllarda, aynı zamanda Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ) Makine Mühendisliği bölümünü tamamlayan Bayraktar’ın futbol yaşamında birlerce anısını bulunuyor. Evlendiği günden 3 gün sonra Gündüz Tekin Onay tarafından Kızılcahamam’da kampa götürülmesi ile Bursaspor’a 35-40 metreden attığı golle takımın kümede kalmasını  sağladığını asla unutamıyor.

Adanaspor kulübü her sıkıntılı döneminde bilgisine başvurulan Vedat Bayraktar, geçmiş yıllarda kulüpte genel kaptanlık görevinde de bulundu.

Evli ve 63 yaşında ticaretle uğraşan Bayraktar’ın 2 çocuğu bulunuyor

NECİP ERDOĞAN:  ‘’3 BÜYÜKLERİN TRANSFER ÖNERİLERİ YERİNE ADANA’YI TERCİH ETTİ’’

Necip Erdoğan, kent dışından Adana’ya gelerek önemli başarılara imza atan, iz bırakan ve herkesten daha fazla Adanalı olan değerli bir futbolcuydu.

Futbola küçük yaşlarda Ankara Yenişehir’de başlayan, daha sonra da futbol yaşantısını Gençlerbirliği’nde sürdüren  Erdoğan, 1970 yılında Merhum teknik direktör ve spor otoritesi Yüksel Doğanay’ın desteği ve ısrarı üzerine Adanaspor’a transfer oldu. 10 yıl Adanaspor’da önemli başarılara imza attı ve kaptanlık görevinde bulundu. Yapı olarak, yenilgiye tahammülü olmayan, tatlı sert oyunu ve liderlik özellikleriyle Adana’da çok sevilen futbolcu oldu.

Erdoğan, Macaristan’ın Başkent’i  Budapeşte  Kenti’nin  ünlü  UEFA Kupası’nda HONVED FC takımına Adanaspor 2-1 yenik durumda iken, son dakikada attığı güzel golle takımın berabere kalmasını unutamıyor.

3 büyüklerden transfer teklifleri almasına rağmen, Adana sevgisi ağır basan Erdoğan, şu anda Yüreğir Belediyespor’da kulüp başkanı ve teknik direktör olarak  yüzlerce gencin iyi futbolcu olmaları için uğraş veriyor.

Erdoğan, ayrıca bir yerel televizyonda spor programı yapıyor.

TUFAN AKDEMİR: ‘’ ADANASPOR’UN KART GÖRMEYEN BEYEFENDİ FUTBOLCUSU’’

Tufan Akdemir, futbola  Nazillispor’da  başladı. Sırasıyla Sümerspor, Göztepe, Afyonspor ve Şekerspor’da forma giydikten sonra, 1970 yılında Adanaspor’a transfer oldu.

Özellikle Göztepe’de oynadığı yıllarda, Milli takımlar teknik direktörü merhum Adnan Süvari’nin de öğrencisi olan Tufan Akdemir,  burada kendini hayli geliştirdi.

Turuncu-Beyazlı ekipte Süper ligde 4 yıl başarılı sezon geçiren, sol bek oynamasına rağmen, sert şutlarıyla rakip kalecilerin korkulu rüyası olan Akdemir, futbol oynadığı yıllarda efendiliği, top tekniğinin üstünlüğü nedeniyle hayli dikkat çekti.

Ciddi sakatlık geçiren Akdemir, Adana’dan ayrılmayarak ticarete atıldı. Akdemir, aynı zamanda İzmir İktisadi ve Ticari İlimler Fakültesi  mezunu.

68 yaşında, evli 2 çocuk babası olan Tufan Akdemir, fırsat buldukça eski sporcu arkadaşlarıyla birlikte olarak hasret gideriyor.

MUSTAFA ŞENTÜRK: ‘’ 24 KEZ MİLLİ FORMAYI GİYDİ’’

Mustafa Şentürk, futbola  1973 yılında Adanaspor altyapısında başladı. 17 yıllık futbol yaşamı başarılarla dolu olan Şentürk, bir çok şampiyonluklar yaşadı.

Savunma oyuncusu olmasına rağmen, ofansa dönük oynayan ve goller atan Şentürk’e, takımını gole hazırladığı, asistlik yaptığı ve hareketli olmasından dolayı arkadaşları tarafından ‘’Kelebek Mustafa’’ lakabı taktıkları bilinir.

Faal futbol yaşantısının ardından antrenörlük yapan ve 3. Ligde bulunan Ağrıspor’u hiç yenilgi almadan 2. Lige yükselmesini sağlayan Şentürk, ayrıca Erzurumspor, Iğdırspor, Ceyhanspor ve Osmaniyespor’da da önemli başarılar elde etti. Şentürk, İskenderunspor’un da şampiyon olmasını sağladı.

400 kadar resmi maç yapan Şentürk, 17 kez Ümit, 7 kez de (A) Milli formayı giyme başarısını gösterdi.

Adanaspor forması altında 3 kez UEFA, 4 kez de Balkan Şampiyonasına katılan Şentürk, değişik kulüplerde antrenörlük yaptı.

Şu anda, Hatay’ın Erzin ilçesinde Erzin Belediyespor’da teknik direktör olarak görev yapan ve 57 yaşında olan Şentürk, iki çocuk sahibi.

MUSTAFA ULUCAN: ‘’ HEM ADANASPOR HEM DE DEMİRSPOR’DA FORMA GİYDİ’’

Mustafa Ulucan futbola 1976 yılında Milli Mensucat Spor Kulübü’nde başladı. Sırasıyla Adanaspor, Zonguldakspor, Denizlispor ile Adana Demirspor’da 17 yıl aralıksız profesyonel olarak forma giydi.

Adanaspor’da  önemli  başarılarda payı bulunan Ulucan, saçlarının kıvırcık olması, boyunun uzunluğu nedeniyle takım arkadaşları  ona ‘’Pırasa Mustafa’’ lakabını takmışlardı.6 kez amatör, 8 kez ümit ve iki kez de (A) Milli formayı giymeyi başardı.

Faal futbol yaşantısının ardından, antrenör kursuna giden Ulucan, daha sonraki yıllarda başta Ali Hoşfikirer olmak üzere  Gündüz Tekin Onay, Yücel  İldiz, Ender Konca, Necip Erdoğan ile birlikte uzun yıllar antrenörlük yaparak bir çok takımı başarıya taşıdı.

54 yaşında olan Ulucan, hem Adanaspor’da hem de Adana Demirspor’da forma giydiği yıllarda efendiliğiyle dikkati çekti.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
TOROS KAPLANI22 Mayıs 2013 / 20:30Cevapla

İYİ GÜZEL DE ÇOK EKSİKLER VAR
ADANA DA YAŞAYAN SELAHATTİN KARASU ÇAĞIRILSAYDI GELİRDİ

Porno GratuitPorno FrançaisAdulte XXXBrazzers PornCollege GirlsFilm érotiqueHard PornInceste Famille PornoJaponais AsiatiqueJeunes Filles PornoLatin Brown FemmesPorn MobilePorn RussePorn StarsPorno Arabe TurcPorno cachéPorno de qualité HDPorno GratuitPorno Mature de MilfPorno NoirRegarder PornRelations LesbiennesSecrétaire de Bureau PornSexe en GroupeSexe GaySexe OralVidéo AmateurVidéo Anal
malatya escort bayanbursa escort bayanantalya escort bayankonya escort bayanmersin escort