Yarışmacı değil yetiştirici’ kimliği ile A takıma hizmet eden Adanaspor altyapısının gelecekte çifte hedefi var « Adana'nın İlk İnternet Spor Sitesi

SON DAKİKA

Rotasyon ve neşter

Adana Demirspor

İnancın Zaferi

Diğer Sporlar

Futbol Kazası

Adana Spor

Rekor katılım

Diğer Sporlar

Konya Üzerinden

Adana Demirspor

Yarışmacı değil yetiştirici’ kimliği ile A takıma hizmet eden Adanaspor altyapısının gelecekte çifte hedefi var

Bu haber 02 Haziran 2014 - 8:32 'de eklendi ve 837 views kez görüntülendi.

‘Oyuncu gibi antrenör yetiştirmek’‘

Yarışmacı değil yetiştirici’ kimliği ile A takıma hizmet eden Adanaspor altyapısının gelecekte çifte hedefi var:

İMKANLAR SINIRLI AMA BAŞARI VAR
Adanaspor kapandı ama altyapı noktayı koymadı. Altyapının başında yer alan Eyüp Arın şartları zorladı. Bir yıl kapanma evresi geçiren Adanaspor sonrasında 3.Lig’den başladı. Kısa zamanda altyapıdan oyuncular yetişmeye başladı. Kapanma evresinden sonra Adanaspor birçok oyuncuyu yukarıya kazandırdı. Eyüp Arın önderliğindeki Altyapıda futbolu noktalamış tecrübeli teknik adamlar ile genç nesil bir araya getirildi. Hem genç ve yetenekli oyuncular yetiştiriliyor hem de artık A takıma altyapısından antrenör veren bir kulüp haline geldi Adanaspor. Tesisi yok, saha yok ve imkanlar sınırlı. Başkan Bayram Akgül’ün maddi çabalarıyla ve Eyüp Arın’ın önderliğinde altyapı yarışmacı değil yetiştirici felsefesiyle yolunda ilerliyor.

HEDEF TEKNİK DİREKTÖR YETİŞTİRMEK
Adanaspor altyapısı oyuncu bazında imkansızlıklara rağmen elinden geleni yapıyor. Kapanma evresinden sonra birçok oyuncu çıkarıldı. Okan Salmaz, kaleci Yaşar, kaleci Hayrullah, Cem, Samican, kaleci İrfancan, Ömer, Uğur, Atakan, Berk Tömek A takıma kadar yükselme başarısı gösterdiler. Çünkü altyapının bir sloganı var;Başarı araç, oyuncu yetiştirmek amaç. Şimdi aynı doğrultuda teknik direktör için uğraş veriliyor. Tecrübeli teknik adamların yanına Adanaspor’a hizmet etmiş, futbolu bırakmış isimler altlapıda görev alıyorlar. Adanaspor bu isimlerden bir veya birkaçını teknik direktörlük bazında yetiştirmeyi planlıyor..

ADANASPOR’U VE O RUHU BİLEN İSİMLER
Eyüp Arın komutasındaki Adanaspor altyapısında tecrübeli kısımda İsmail Akbaşlı, Serbay Yengel, Ali Toprak yer alıyor. Bu dönem üst yapıya çıkan Fuad kınalı A takımda devam ederken, Altan Aksoy kendi isteğiyle altyapıya geri dönüş yaptı. Yeni isimler mi? Bu takımın altyapısından yetişen ve A takıma kadar çıkan isimler var. Futbolu bıraktıktan sonra da yetiştikleri altyapıya antrenör olarak başlangıç yaptılar. Ünsal Aka, Volkan Bekiroğlu.. Adanaspor’da iki sezon üst üstte şampiyonluk yaşayan Cem Hallaçeli..Adanaspor’u ve o ruhu bilen yaşayan oyuncular..Altan, Fuad, Cem, Volkan ve Ünsal.. Futbol ile yatıp kalkan isimler.. Gelecekte Adanaspor bu isimlerden birine neden teslim edilmesin?

DÖRDÜ ŞAMPİYONLUK YAŞADI
Adanaspor’un bugün altyapısında görev alan dört isim de şampiyonluklar yaşadı..Altan Aksoy ve Volkan Bekiroğlu Uzan ailesi döneminde şampiyonluk yaşadılar. 1997-98 sezonunda Süper Lige çıkarak önemli bir iş başaran Altan ve Volkan o dönemin Adanaspor’daki önemli isimleriydi. Bayram Akgül döneminde ise Cem Hallaçeli ve Fuad Kınalı iki şampiyonluk birden yaşadı. 3.Lig ve 2.Lig b kategorisi şampiyonluklarına imza atan Fuad ve Cem de Adanaspor’un tarihinde yer aldılar. Şimdi altyapıda görev alan bu dört ismin turuncu-Beyaz formayla şampiyonlukları bulunuyor.

İKİ ‘ON’ NUMARA
Altan Aksoy ve Cem Hallaçeli.. İki futbolcunun da Adanaspor’da ve camiada özel yerleri var. İkisi de ‘ON’ numara..İkisi de oynadıkları dönemlerde iz bıraktılar. Taraftarın gönlünde taht kurdular.İkisi de Adanaspor formasıyla iki şampiyonluk yaşadı. Altan Aksoy iki kez Adanaspor’un Süper lige çıkmasında pay sahibi oldu. Cem Hallaçeli de Adanaspor tekrar hayata döndüğünde 2.Lig B kategorisi ve oradan da PTT 1.Ligine çıkmasında çok büyük katkılar koydu.Aynı takımda oynamadılar ama karşılıklı oynadılar ve şimdi iki ON numara Adanaspor’un altyapısı için kader birliği yaptılar..

CEM’İN TRANSFERİNİ YENGEL YAPMIŞ
Yıllar önce Cem Hallaçeli Adana Demirspor’da top oynuyordu.Uzan ailesi döneminde Cem Hallaçeli Adanasporlu yöneticilerle görüşüyor.. Adanaspor altyapısında çalışan ve o dönem Menejerlik görevi yapan Serbay yengel şöyle anlatıyor: “Cem Hallaçeli ile o dönemde çalışmak nasip olmadı. Onunla anlaştık ama sonra onu sıkıntı yaşamasın diye İstanbulspor’a gönderdik. Cem Hallaçeli ile ben anlaşmıştım. Demirspor küme düşmüştü, anlaşmıştık ama sonrasında İstanbulspor’a gönderdik”

ŞİMDİ HEPSİ ANTRENÖR
Adanaspor altyapısında görev alan Altyapı Sorumlusu Eyüp Arın değişik dönemlerde A takımda görev aldı. İsmail Akbaşlı ile birlikte Eyüp Arın teknik heyet olarak 2.Lig B Kategorisi’ndeki şampiyonluğa imza atan isimlerdi. O dönemde Arın ve Akbaşlı teknik heyette yer alırken Fuad Kınalı ve Cem hallaçeli de takımın önemli oyuncularıydı. Son üç maçta şampiyonluk geldi.Antrenör-futbolcu olarak şampiyonluk yaşadılar ve şimdilerde altyapıda dördü de hoca olarak görev yapıyor. Serbay Yengel de bugün hoca olarak birlikte çalıştığı isimlerden Ünsal Aka, Altan Aksoy ve Volkan Bekiroğlu’nun menejerliğini yaptı..
————————-

Tesis yok, saha yok, imkanlar sınırlı ama Adanaspor altyapısı kapanma evresinden sonra oyuncu yetiştirmeye devam ediyor

‘Şampiyonluk araç,oyuncu yetiştirmek amaç’

Adanaspor altyapısı büyük başarılara imza atıyor. Saha anlamında büyük sıkıntılar çekilmesine karşın Turuncu-Beyazlı takımın altyapısı A takıma verdiği ve yetiştirdiği oyuncularla ön plana çıkıyor. Adanaspor’da şampiyonluk yaşayan, hizmet eden ve futbolu bırakmış genç bir antrenör jenerasyonu yakalayan Adanaspor, tecrübeli antrenörleriyle de tam bir uyum yakalamış..Skordan çok önemli olan oyuncu yetiştirmek.Şampiyonluğu araç ama oyuncu yetiştirmeyi amaç olarak gören Adanaspor altyapısı bir de tesis ve saha imkanlarını ele geçirdiği zaman başarıdan başarıya koşacağı da gün gibi aşikar.
İşte altyapıda görev yapan ve zamanında Adanaspor’da futbol oynayan teknik adamların düşünceleri..

Eyüp Arın (Altyap Sorumlusu)
“Başkanımız altyapıdan bir teknik direktör çıkmasını da arzuluyor”

“Başarımız takdire şayan. Saha konusunda olumsuzluklarımız olmasına rağmen bu kadar başarıyı kimse tahmin etmiyordu. Federasyon gelip bizi inceledi ve sonrasında da övdüler. Biz oyuncu yetiştirmeyi hedefliyoruz.Kişilikli, karekterli, birbirini tamamlayan bir antrenör ekibimiz var. Biz onların sayesinde bu oyuncuları çıkarmayı başarıyoruz. Amaç yukarıya oyuncu taşıyabilmek ve orada oynatabilmek önemli. Bu konuda da başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Çünkü bu sezon yukarıda birçok oyuncumuz forma şansı buldu. Bu da bizi oldukça sevindirdi ve altyapıdaki birçok oyuncumuzun önünün açıldığını düşünüyorum. Skorlara da baktığınızda yarışmacı değil yetiştirici olduğumuz ortaya çıkar.Biz skoru hiç düşünmedik.A2 liginde bizim kadar küçük oyuncu oynatan takım yok.U-19’da da  aynısını yapıyoruz. Küçük oyuncularda biraz ışık gördüğümüz an alıp hemen oynatıyoruz.Skorsal başarıdan ziyade oyuncu başarısını hedef seçiyoruz. Başkanımız hoca konusunda da önemli işlere imza atıyor. Bu konuda başkanımız mimarımız. Altyapıda hocalar konusunda gençleştirmeye gittik.Başkanımız Bayram Akgül Adanaspor’a emeği geçen eski futbolcuları burada buluşturmaya çalıştı. Emeği geçen birçok antrenör biraraya geldi. Her konuda olduğu gibi bu konuda da mimarımız başkanımız. Bence büyük bir iş yapıyor. Hem isim hem de oyuncu bazında bunların da deneyimden faydalanarak önemli bir iş yapmıştır. Zaten başkanımızın en büyük isteği altyapıdan bir teknik direktörün de çıkmasını arzuluyor. Başkanımız bunun planlamasını yapıyor. Fuad hoca üstyapıda. Belki önümüzdeki yıllarda birkaç antrenör daha yukarıya verebiliriz. Recep hocayı dışarıya verdik ve başarılı oldu.  Geçmişte çalıştırdığımız oyuncularla bugün hoca olarak beraber çalışmak bizim için bir zevk.”

İsmail Akbaşlı (A2 takımını çalıştırıyor)
“Sonuç altyapıdaki olayı tamamen yanlış yönlendirir”

“Cem ve Fuad ile çalıştık, şampiyonluk yaşadık. Altan ile antrenör olarak beraberdik. Bizim amacımız oyuncu yetiştirmek. Oyunculardan insan olmalarını ardından yeteneği varsa aşama katediyorsa yönlendiriyoruz ve oyuncu olmasını sağlıyoruz. Sonuç bizim için önemli değil. Sonuç sadece kandırır. Altyapıdaki olayı tamamen yanlış yönlendirir. Sonuç olursa olur. Onun dışında yukarıya oyuncu vermek daha önemli. 6-7 tane oyuncu verdik. Daha da oyuncu var ve vermeye çalışıyoruz. Herşeyden önce yukarıda oyuncu oynadığı zaman gururlanıyoruz. Alıcı gözle izliyoruz. Bizim verdiklerimizi yapıyor mu, yapmıyor mu, uyum sağlıyor mu sağlamıyor mu bunlara bakıyoruz. bunları gözlemlemeye çalışıyoruz. Cem, Okan, Samican başarılı olduklarını düşünüyorum. İrfan, Hayrullah, Berk, Uğur, Ömercan var. Berk’in ileride çok iyi olacağını düşünüyoruz.Bizi mutlu eden yukarıya oyuncu vermek. Alınan sonuçlar ise oyuncularımızı mutlu eder.Onların mutluluğuna bizde katıllıyoruz. Ama yukarıda olmaları bizi daha çok mutlu ediyor.Adanaspor’un geçmişte oyunculara verdiği birlik, beraberlik, saygı, sevgi, bunun çok yüksek ve motive edici olması yukarıda beraber çalışmamızın kolaylığını sağlıyor.Burada en önemli etken Başkanımız Bayram Akgül. Alttan gelen yeni futbolu bırakmış oyuncuların önünü açıyor, onları davet edip, görev veriyor. Buradaki bütünleşmeyi başkan Bayram Akgül sağlıyor.”

Ali Toprak (U17 takımını çalıştırıyor)
“Şampiyonluk araç,A takıma futbolcu amaç”

“Şu anda altyapımızda çalışan antrenörlerin hepsini çok iyi tanıyorum. Biz her zaman şampiyonluk araç, yukarıya futbolcu amaç felsefenin peşinde koştuk. Bizim amacımız oyuncu yetiştirmek. 6-7 tane oyuncu çıkardık. Çok önemli oyuncular art arda geliyor. Yusuf Fırat geleceğin en önemli oyuncularından olacak. İrfancan var. Altyapının saha imkansızlığına rağmen başarılı olduğumuzu düşünüyorum. Saha konusunda sıkıntımız var. Maddi olarak başkanımız hiçbir zaman bizi yalnız bırakmadı, kendisine teşekkür ediyorum. Bir takımın başarılı olması için altyapıya önem vermesi lazım. Şampiyonluklara ve Adanaspor’un en iyi zamanlarına bakın 7-8 tane altyapıdan oyuncu oynuyor. Adanaspor lig ikincisi olduğunda da altyapısından çok oyuncu vardı. Altyapıdan ne kadar oyuncu oynarsa o takım o kadar başarılı olur”

Serbay Yengel (U19 takımını çalıştırıyor)
“Oyuncu yetiştiği zaman biz görevimizi yapmış oluyoruz”

“Ünsal ile beraber çalıştık. Altan var, Volkan var. Şimdi onlarla birlikte altyapıda hoca olarak birlikte çalışıyoruz. Cem nasip olmadı. Onunla anlaştık ama sonra onu sıkıntı yaşamasın diye İstanbulspor’a gönderdik. Cem Hallaçeli ile ben anlaşmıştım. Demirspor küme düşmüştü, anlaşmıştık ama sonrasında İstanbulspor’a gönderdik. En son çalıştığım Altan var. 4 yıl beraberdik. Biz altyapıda bir aileyiz, mutluyuz. Elimizden geleni yapıyoruz. Birşeyler yaptığımızı düşünüyoruz. Daha fazlasını yapıp katkı sağlamak istiyoruz. İyi oyuncular çıkıyor. 7-8 tane oyuncu var. Cem, Samican, Yaşar, Tolga, Uğur, İrfancan, Berk bize rast gelen oyuncular.Bu sayıyı daha yukarıya çekmek istiyoruz. Bizim verebileceğimiz tek hizmet üst yapıya oyuncu yetiştirmek. Yarışmacı değiliz ama giden takımın da önünü kesmiyoruz. Geçen yıl U19 takımı Türkiye ikincisi oldu. Oyuncu bazında kulübümüze faydalı olursak biz görevimizi yapmış oluyoruz. Oyuncu çıktığı, oyuncu oynadığı zaman biz görevimizi yapmış ve huzur içerisinde olacağımızı düşünüyorum”

Altan Aksoy (A2 takımını çalıştırıyor)
“Antrenörlük futbolu doğru oynayanı tespit edebilme yeteneğini ortaya koymaktır”

“Adanaspor’da önce altyapıda başladım sonrasında A takım tecrübemiz oldu. 3 aylık bir süreç yaşadık.Sonra tekrar kendi isteğimle altyapıya döndüm. A2 kadrosuna İsmail hocamla birlikte bakıyoruz. Altyapıda deneyimler çok önemli. Antrenörlük için çok şey öğreniyorsunuz. Koşulların zorluğuna rağmen antrenörlük yapmanın tadına varıyorsunuz.Türkiye’de birkaç kulüp dışında saha ve fiziki şartları, ortamı iyi değil. Bu sadece Adanaspor için değil Türk futbolunun sıkıntısı. Federasyonun bu konuda ciddi bir çalışması olması gereken bir durum. Bireylerin yapabileceği işler değil. Bireyler fedakarlık yapıyor, kulüpler imkanları doğrultusunda fedakarlık yapıyor.Ciddi bir dil birliğiyle bir altyapılaşma olmalı. İşin yürümesi anlamında ortak noktayı bulmak gerekir. Bu olmadığı için sıkıntılar yaşanıyor. Antrenörlük keyifli. Futbolculuktan çok farklı bir olay. Eskiden futbolcu tarafındaydım ve şimdi antrenörlük tarafındayım. Futbol hayatımın son dönemine doğru 26 yaşından sonra farkındalık oluştu. Hocalara kızdım ama olayların içerisinde olan bir kızmaydı. Ben antrenörlerin verdiği kararları kendimle ilgili pek sorgulamam. Başkalarıyla ilgili hocaların yaptıklarını sorgulardım. Antnerörlükte en önemli nokta futbolu doğru oynayanı tespit edebilme yeteneğini ortaya koymaktır.İlişkilerim iyi, onu seviyorum diyerek duygusal olayları öne çıkartmamak gerekir.Bu iş tamamen objektif olabilme işidir. Ben kendimde onu şu an görmüyorum. Daha o deneyimde de değilim. Antrenör yıldız ismi sevebilir ama o ismin takıma katkı anlamında sadece sahada değil davranış anlamında yıldız olması lazım. Bu kriterleri hep düşünüyorum. İleride oyuncuları değerlendirirken kendi antrenörlük disiplinimi oluşturma anlamında bu kriterleri ortaya koymaya çalışacağım. Eyüp hoca ve başkanımız vesilesiyle bir görev aldık. Adanaspor ile özdeşlemenin verdiği bir rahatlık var. Bir başka kulübe gidip bu kadar rahat hareket edemezdim. Ben haftanın 3-4 günü geliyorum. Hocalarım manevi anlamda bana çok yardım ediyorlar. Buradaki iş, Adanasporla olan ilişkimiz maddi boyutla ölçülemez. Oynadığımız dönemde Adanaspor yönetimi ile taraftar kopuk olsa da çok içli dışlı olamazsak da taraftarla şehirle bir bağımız oluşmuş. Bunun rahatlığı ile gidip gelebiliyorum ve onlar da bizi seviyorlar. Karşılıklı bu duygusal bağın olmasından kaynaklanıyor. Hergün gelmek sıkıntılı oluyor. A takıma başladığım süreçte orası daha fazla zaman isteyen bir yer. Altyapı biraz daha rahat. Burada olmak Adanaspor’un çatısı altında olabilmek, fayda sağlayabilmek çok güzel. Bilgimiz, becerimiz, görüşümüz yettiği sürece katkı koyabilirsek ne mutlu bize. Volkan, Ünsal ile birlikte, Cemle karşılıklı oynadık. Şimdi hep beraber birlikte çalışıyoruz. Serbay hoca ben futbol oynarken menejerimizdi.”

Cem Hallaçeli (U-14 takımını çalıştırıyor)
“Kişilikli, şahsiyetli, iyi insan ve iyi futbolcu yetiştirmek istiyoruz”
“Adanaspor altyapısında 6 aydır çalışıyorum. Sezon bitti. Önümüzde seçmelerimiz ve yaz okullarımız var. Seçmeler haziran ayının başında başlayacak. Futbolu bıraktığım andan itibaren Altyapı Sorumlumuz Eyüp Arın buraya gelmemi ve göreve başlamamı istedi. Ben biraz geciktirdim.1.5 sene futboldan uzak kaldım. Eyüp hocanın baskısı sonucunda kursa gittim ve sonrasında altyapıya Başkanımız Bayram Akgül’ün katkısıyla göreve başladım. Futbolu bırakmış  ve Adanaspor’a hizmet etmiş oyuncuların önünü açan Başkan Bayram Akgül’e teşekkür ediyorum.  Benim ilk hedefim altyapıda oyuncu yetiştirmek. A takıma kişilikli, şahsiyetli, iyi bir insan ve sonrasında futbolcu yetiştirmeye amaçlıyorum. En önemli felsefemiz yarışmacı değil yetiştirici olmak. Daha sonra kendi adıma hedefim bilgili, donanımlı bir şekilde iyi bir hoca olabilmek. Şampiyonluk yaşadığım hocalarımla bugün altyapıda hoca olarak çalışmak da ayrı ve çok güzel bir duygu”

Ünsal Aka (U-13 ve U-19 takımını çalıştırıyor)
“İleride Adanaspor’da faydalı olmayı arzuluyorum”

“Adanaspor’da görev yaptığım için huzurlu ve mutluyum. Çok güzel ve huzurlu bir ortamımız var. Uyum içerisinde çalışıyoruz. Başta Eyüp Arın olmak üzere, Serbay hocamız, İsmail hocamız, Ali hocamız bize yardımcı oluyorlar. Adanaspor’da yetiştim, birçok kulüpte oynadıktan sonra Adanaspor’a geri döndüm. Geri döndüğüm için mutluyum. En büyük hedefim ileride bu takıma faydalı olmak, iyi bir hoca  ve Türk futboluna faydalı olabilmek. Her insanın kendine göre hedefleri vardır. İyi bir teknik adam olabilmek ve Adanaspor’da başlayıp, devam ettirebilmeyi arzuluyorum. İyi yerlere gelmeyi hedefliyorum. Serbay hoca ile beraber çalıştım. hem hocalığımı hem de menajerliğimi yaptı. Altyapıda Cemil Arıkan ve Şahin hocanın katkıları büyük. Bugün bir isim olduysam ilk önce onların sayesinde. Eskiden altyapılardan çok yetenekli oyuncular  çıkabiliyordu. Türkiye geneline baktığımızda yetenekli oyuncular bulunuyordu. Adanaspor’a bakarsak kapanıp yeniden hayata döndükten sonra altyapı gerçekten çok iyi ve başarılı. Bütün kategorilerde hedefe oynuyoruz. Bizim için Adana veya Türkiye şampiyonu olmak önemli değil, iyi futbolcu yetiştirebiliyor muyuz, bizim için bu önemli. Skorlar gelip geçicidir ama yetiştirdiğiniz oyuncunun A takımda oynadığını gördüğünüz an yaptığınız çalışmaların karşılığını almış olursunuz”

Volkan Bekiroğlu (U-16 takımını çalıştırıyor)
“Altyapı oyuncuları iyi çalışacak, dinlenecek ve uykularına dikkat edecek”

“Altan’la aynı dönemde oynayıp şampiyonluk yaşadık. Ünsal abi benden önce A takıma çıkmıştı ve onunla da takım arkadaşlığı yaptık. Gündüz hocanın döneminde beraberdik. Eyüp hoca ile çalıştık, Serbay hoca da menejerimizdi. Adanaspor’u birçok takımdan ayıran taraf yarışmacı takım olmamamız. Altyapıda bu çok önemli. böyle olmadığı için bizim dönemimizden bu yana üst yapıya oyuncu yetişiyor. Çocuklara hep yarışmacı değil, sizi öncelikle topluma ve sonra da Adanaspor A takımına nasıl monte edebiliriz çabasındayız. Biz kazanmışız kaybetmişiz önemli değil. Bizim düşüncelerimizi, bilgilerimizi, deneyimlerimizi size aktarabiliyorsak, bu doğrultuda da oyuncuların A takımla ilgili gelişimlerine katkı koyabiliyorsak bize yeter. Benim dönemimden bu döneme altyapıdan oyuncular yetişip A takıma kadar yükseliyor. Saha şartları iyi olsa daha iyi şeyler olacağına inanıyorum. 1991’de biz buradaydık, 23 yıl geçmiş hala aynı yerdeyiz. Aynı otobüse binip idmana gidiyoruz. Bir futbol takımının geleceği altyapıya bağlı, tesisi olmalı. Altyapı iyi olmazsa günü kurtarırız, yılı kurtarırız. Barcelona ve Real Madrid bile altyapıya yöneliyorlar. Bu durumda bile Adanaspor Uğur, Cem, Samican, Ömer gibi oyuncuları çıkarmayı başardı. Okan istikrarsız bir dönem yaşadı. Benim genç oyunculara tavsiyem işlerine sahip çıkmaları. Altyapıdan çıkan oyuncular iyi çalışacak, dinlenecek ve uykularına mutlaka dikkat edecekler. Biz de yaşadık, ama idman saati ve maç geldi mi her şeyini ortaya koyacaksın. Güçlü olmadığın zaman hiçbir şey yapamazsın. Okan Salmaz güçlü olduğunda çok iyi işler yaptı. Samican çok iyi aşama kat etti. Cem bana göre çok yetenekli. Sakatlık yaşamasaydı bu sezon birçok oyuncunun önüne geçebilirdi. Ben, Cem ve Samican’la takım arkadaşlığı yaptım. Onlara tavsiyem mesleklerine sahip çıkmaları, çok çalışıp, güçlü olmaları yeter. kuvvetli olduğunda her şeyini sahada verebiliyorsun. “

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Porno GratuitPorno FrançaisAdulte XXXBrazzers PornCollege GirlsFilm érotiqueHard PornInceste Famille PornoJaponais AsiatiqueJeunes Filles PornoLatin Brown FemmesPorn MobilePorn RussePorn StarsPorno Arabe TurcPorno cachéPorno de qualité HDPorno GratuitPorno Mature de MilfPorno NoirRegarder PornRelations LesbiennesSecrétaire de Bureau PornSexe en GroupeSexe GaySexe OralVidéo AmateurVidéo Anal
malatya escort bayanbursa escort bayanantalya escort bayankonya escort bayanmersin escort