Sıcakta Sportif Performans

İnsan, çevre sıcaklığı değiştiği halde vücut sıcaklığı sabit kalan bir varlıktır. Normal koşullar altında insan vücudunun iç ısısı 35-41 derece arasında sabit tutulmak üzere programlanmıştır. Bu aralığın dışında meydana gelen sıcaklık dalgalanmaları rahatsızlıklara neden olur.

Egzersiz esnasında dışsal ve içsel uyaranlar, vücut sıcaklığı kontrol sistemini (termoregülasyon) zorlayabilir. Bunun sonucunda da performans etkilenir. Özellikle büyük eforla yapılan yarışma türü egzersizlerde, sıcak hava koşulları performansı düşürür.

Sıcak havada yapılan egzersiz sırasında deri ve kaslar organizmadaki kanı paylaşmaya çalışır. Kasların sportif aktiviteyi devam ettirebilmesi için oksijenle zengin kana gereksinimi vardır. Ayrıca derimiz vasıtasıyla da vücut sıcaklığını düzenlenmeye çalışılırken daha fazla kana gereksinim duyulur. Bu durumda ne deri, ne de kaslar yeterli kanı alamayacaktır. Bu da kalp-damar sisteminin üretilen sıcaklığın uzaklaştırılması için daha fazla çalışması anlamına gelir. Kalbin daha fazla çalışması performansın olumsuz yönde etkilenmesi demektir.

Normal hava şartlarında enerji rezervlerinin yüzde 80’ini kullanabilen sporcu, sıcak ortamda egzersiz yaptığında bu kullanım düzeyine gelemeden bitkinleşir ya da düşük bir iş hacmine ulaşır. Sıcak havada buhar basıncının artışı deri ile hava akımı arasındaki ilişkiyi bozmaktadır. Bu da buharlaşmanın azalmasına neden olur ki böylece ısı kaybı zorlaşır. Egzersizde en önemli faktör, egzersiz yoğunluğu ve kalbin çalışma verimidir.

Sıcak ortamda egzersiz esnasında sporcuda kas krampları, sıcak bitkinliği , sıcak çarpması, bulantı, deride kuruma ve oryantasyon eksikliği görülür. Vücut ısısında 5 derecenin üzerideki bir artış tölere edilememe sorunları başlar. Vücut ısısının yükselmesi, düşmesinden daha tehlikelidir.

Sıcak ortamda ısı düzenlenme mekanizmaları iyi çalışmadığı durumda, her 5 dakikada bir vücut ısısının 1 derece artacağı kabul edilmektedir. Egzersizde ısı düzenleme mekanizmaları ile iç ısı 38-40 derecede tutulmaya çalışılır. Egzersizde, bu ısılarda çalışan kasların oksijen alımının yükseldiği kas veriminin arttığı bilinmektedir.

Terleme ile ısı kaybı terin vücut yüzeyinden buharlaşması ile olmaktadır. 1gram ter buharlaşırsa 0.6 kcal., 1 litre ter buharlaşırsa 620 kcal kaybedildiği tespit edilmiştir. Sporcularda ortalama ter kaybı 2 litre/saat olarak gösterilmiştir. Maraton koşusunda sporcunun günde yaklaşık 10 litre ter kaybettiği ve böylece yarışma sonunda sporcunun 6,1 kg zayıfladığı gösterilmiştir.

Egzersiz öncesi, egzersiz sırası ve sonrasında düzenli ve doğru sıvı alımı ile kan volümü yükselir. Sıvı volümünün ve atletik performansın devamı sağlanır. Sıcakta egzersizden 2 saat once 400-600 mili litre, egzersiz esnasında her 20 dakikada 200 mili litre, egzersiz sonrası vücut ağırlığında her 1 kg kayıp için 1 litre sıvı alınmalıdır. Egzersiz sırasında alınan sıvı ile kaybedilen sıvı dikkatlice karşılaştırılmalıdır.

Günümüzün şartları gereği çevre koşullarının insan üzerindeki olumsuz etkileri azalmasına rağmen, insanlar sıcak ortamlarda egzersiz yapmaya devam edecektir. Bu vücut üzerinde stres yaratan ortam da performans üzerinde olumsuz etkiler yaratacaktır.

Dr.Ercan ATALAY

 

Ercan ATALAY
Ercan ATALAYercan@spor01.com

YORUM ALANI

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.