Adana ASKİ Spor fırtına gibi esecek « Adana'nın İlk İnternet Spor Sitesi

SON DAKİKA

Rotasyon ve neşter

Adana Demirspor

İnancın Zaferi

Diğer Sporlar

Futbol Kazası

Adana Spor

Rekor katılım

Diğer Sporlar

Konya Üzerinden

Adana Demirspor

Adana ASKİ Spor fırtına gibi esecek

Bu haber 13 Mayıs 2016 - 8:53 'de eklendi ve 501 views kez görüntülendi.

Çok mücadele eden, agresif ve savaşçılığıyla tanınacak bir Adana ASKİ Spor geliyor Adana ASKİ Spor Başantrenörü Kaan Artun’la iki yılda yaşananları, ilk yıl elde edilen başarının hikayesini, ikinci yılda karşılaşılan inanılmaz şanssızlıkları konuştuk. Bu yılki yapılanmayı ve 3. sezon hedeflerini de sohbete dahil ederken, Adana’daki basketbol sevgisinden, Türk Basketbolu’ndaki yabancı dominesine kadar bir çok konuda görüş alışverişinde bulunduk. Adana ASKİ Spor’da altyapıya verilen öneme de değinen Kaan Artun, Adana ASKİ Spor’un yöneticilerine, en zor günlerde kendisinden desteklerini esirgemedikleri için teşekkürlerini, bir kez de bizim aracılığımızla iletti.
İlk sezonda Adana’yı şaşırttınız. Kadın basketbolunda Adana ASKİ Spor’un elde ettiği başarıyı Türkiye konuştu. Nasıl geldi bu başarı?
BAŞARIDAKİ ANA UNSUR OYUNCULARDIR
-İlk sezon yaşadığımız başarı benim için sürpriz değildi. Buraya gelip anlaştığımızda benden istenilenleri konuştuk. Ne tarz bir bütçemiz olacağını, kulübün hedeflerini konuştuğumuzda, ben istediğim oyuncuları alırsak kupada final oynayacağımızı, ligde de ilk 5’e gireceğimizi söyledim. Çok şükür ilk yıl dediğim her hedefi tutturduk. Bunu da oyuncularımıza borçluyuz. Bizim işimizde antrenör ne kadar başarılı, kariyerli ve yetenekli olursa olsun, başarıdaki ana unsur oyunculardır. Oyuncuların performansı bir takımın kaderini belirler. Biz de o konuda çok şanslıydık. İlk sezonumuzda gerçekten çok kuvvetli bir kadro kurabildik. Bu kadro burayı benimsedi, iyi mücadele etti, savaştı. Benim beklentilerime çok iyi cevap verdiler. Böyle bir başarı geldi. Böyle bir başarı gelince elbette hedefler bizim için de büyüdü. “Daha iyisini yapabilir miyiz?” diye düşündük.
-Son derece başarılı geçen ilk sezonun ardından ikinci sezonda neler yaşandı? Hedeflere ulaşılamamasının nedenleri neler?
SAKATLIKLAR İKİNCİ SEZONDA BELİMİZİ BÜKTÜ
Türkiye Kupası’nı alma ya da ligi daha yukarılarda bitirme planları yaptık. Bu hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak bir kadro kurmak için yola çıktık. Yakaladığımız ivmeyi devam ettirmek için iskeletimiz deki bazı oyuncularımızı korumamız gerektiğini düşündük. İlk 5’imizden Ceyda Sinan ve Nilay Kartaltepe’yi tutabildik. Yabancılarımızdan da Türk pasaportlu Melisa Can ve Briann January ile anlaşabildik. Diğer oyuncularımızın yerine de ilk beş için iki oyuncu takviyesi yaptık. Yaptığımız plan dahilindeki en büyük sıkıntımız Briann January’yi kaybetmemiz oldu. İlk yılki başyarımızda önemli pay sahibi olan Briann January, 2. yıl planlarımızda da odak noktasında yer alan oyuncularımızdan biriydi. Sakatlık nedeniyle aramıza katılamadı. Skorer Guard olarak iki pozisyonda da oynayabilen bir oyuncumuzdu. Bizim için çok önemliydi. Sakatlandığı dönem de çok kritikti. Lig başlamıştı ve 1. hafta oynandıktan sonra sakatlık haberi geldi. Önce 6-8 hafta sürecek bir sakatlık yaşadığını söylediler ve biz orada geçici bir transfer yaptık. Ameliyatında durumunun daha ciddi olduğunun ortaya çıktığını ve sezonu kapattığını öğrendik. Sezon boyunca onu kaybettik ve bir devredeki maçlarımızdan 6’sını skorer ABD’lisiz oynamak zorunda kaldık. En önemli eksiğimiz bu oldu ikinci yılda. 4+0’ın ilk kez uygulandığı bir sezondu bu yıl. Bu sistem bir çok takımın gücünü yukarı çekti. Bu da bizi çok dezavantajlı bir duruma soktu. Ligin ilk devresinde sadece iki galibiyet alabildik. Daha sonra sağolsunlar yöneticilerimiz bana tam destek vererek, inançlarını ortaya koydular. Neredeyse yeniden bir kurgu yapmak zorunda kaldık, önemli değişikliklere gittik kadroda. İkinci devrede ligdeki 13 maçımızın 7’sini kazanarak, toplamda 9 galibiyetle ligde kalmayı başardık. Ligde kalmayı ben başarı olarak tanımlayamıyorum. Bunu kendime yakıştırmıyorum. Zararın neresinden dönsek kardır diyerek bakıyoruz bu ligde kalışa. En azından Süper Lig’deki varlığımızı devam ettirdik ki bu çok önemliydi. Önümüzdeki yıl inşallah daha iyi işler yapacağız.”
-Adana’daki basketbol sevgisini, görev yaptığınız diğer illerle, ya da Türkiye’nin farklı noktalarıyla kıyaslarsanız nasıl bir tablo çıkıyor ortaya?
ŞEHİRDE BASKETBOLA İLGİ YOĞUN
-Kadın basketbolunda baş antrenörlüğe 4 yıl önce Samsun’da başladım. Daha sonra iki yıl Ankara’da çalıştım. İki yılımı da Adana’da geçirdim. Dışarıda bunu biliyordum, duyuyordum ve konuşuluyordu ama Çukurova, Adana ve Güney Bölgesi’nin kadın basketbolunun önemli bir parçası olduğunu bizzat yaşayarak gördüm. Burada herkes gerçekten kadın basketboluna çok ilgi ve alaka gösteriyor. İnsanlardan aldığımız güzel bir destek var. İyi günümüzde, kötü günümüzde bizi takip ediyorlar ve destek oluyorlar. Bir çok şehirde göremeyeceğimiz bu ilgi bizim için ciddi bir avantaj. Böyle bir taraftar kitlesinin içinde bulunmak, basketbola bu denli önem verilen ve sevilen bir ortamın içinde olmak benim için büyük keyif.
-3. sezonda aynı takımda çalışacak olmanız size avantaj sağlayacak mı? İstikrar sizin mesleğinizde nasıl bir rol oynuyor?
DEVAMLILIK ÖNEMLİ
-3. sezona ilk kez aynı takımda gireceğim. Devamlılık bence çok önemli. Bu yıl geçen seneden bazı Türk oyuncularımızı tutuyor olacağız. Altyapıdan gelen oyuncularımız var ve onların bir kısmıyla 2 yıldır çalışma fırsatı buluyorum. Oyuncuyla koç arasındaki bağ, birlikte çalışma süresi uzadıkça kuvvetleniyor. Bir antrenör her yıl yeni bir takım kurmak zorunda kalıyorsa, aslında işini de şansa bırakıyor demektir. Takım kimyası kısa sürede tutmayabilir, oyuncuyla antrenör arasındaki bağ kısa sürede oluşmayabilir. Herkes birbirini sevecek ve iyi elektrik alacak diye bir şey yok. Şimdi burada bizim elimizde bazı bilgiler mevcut. Bir takım oyuncular bizim cebimizde gördüğümüz sporcular. Belli bir sistemi belirlemiş ve burası için varını yoğunu ortaya koyacak oyuncular bunlar. Bunun üzerine doğru, nokta transferler yaparsak çok daha güzel bir sezon geçireceğimize ve insanlara çok daha keyifli bir basketbol seyrettireceğimize inanıyorum.
-Transferleri nasıl gerçekleştiriyorsunuz? Bu iş için özel bir ekibiniz var mı?
-Bizim transfer politikamız yönetim bazlı. Yönetimimiz şartlar doğrultusunda bize ne kadar bütçeyle bir ekip oluşturabileceğimizi söylerse, biz de şartlar dahilinde en iyi kadroyu oluşturmaya çalışırız. Ben, yardımcılarım, menajerimiz, çalışmalarımızı ekip halinde gerçekleştiriyoruz. İkinci sezon geride kaldı ve ben kimi istediysem, hangi oyuncuya ihtiyacımız var dediysem sorun olmadı, takıma kazandırıldı. Bu benim için çok önemli. Ben de kulübümün bütçesi doğrultusunda kurabileceğim en iyi takımı kurabilmek için ABD Kolej Ligi dahil, bütün ligleri takip etmeye çalışıyorum. Avrupa Basketbolu’nu yakından takip ediyorum ki, bütçemize uygun, bize katkı verebilecek oyuncuları bulabilelim.
-Büyük umutlarla transfer edilen Kamile Nacickaite’ten neden istenilen verim alınamadı?
-Kamile Nacickaite benim 2 yıl önce TED Ankara Kolejliler’de çalıştığım bir oyuncuydu. Çok iyi tanıdığım ve neler yapabileceğini bilerek aldığım bir oyuncuydu. Yaptığım ana planda, Briann January’li planda, Kamile çok daha iyi işlere imza atabilirdi. İnsanların böyle düşünmesine sebebiyet vermezdi. Briann olmayınca oyun sistemimizi değiştirmek ve farklı şeyler denemek zorunda kadık. Bir yıl önce benim oynamaya başladığım bir hücum sistemi vardı. Bunu Nilay Kartaltepe, Briann January ve Michael Campel çok iyi biliyordu. Üçünü o yüzden tutmuştuk. Briann January sakatlandı gelmedi, Nilay ikinci maçta sakatlanıp 5 maçta oynayamayınca, sistem diye bir şeyimiz kalmadı açıkçası. Ben de bir antrenörün karşı karşıya kalabileceği en zor şartlardan biriyle yüzleştim. Oyuncularımız elinden geleni yaptılar ama sistemimiz sakatlıklar nedeniyle bozuldu. Bir golcü alıp, orta sahada oyun kurmasını beklemek gibi oldu Kamile’den sakatlıkların ardından beklentimiz. Nacickaite skorer bir oyuncu fakat yeri geldi biz ondan oyun kurmada destek almaya çalıştık. Büyük bir talihsizlik yaşadık geride bıraktığımız sezonda.
-Önümüzdeki sezonda hedefler ne olacak?
“HELAL OLSUN” DEDİRTECEK BİR TAKIM KURACAĞIZ
Önümüzdeki yıl ayaklarını yere daha sağlam basan, çok savaşan ve insanlar izlediğinde “Helal olsun, ne kadar güzel mücadele ettiler” dedirtebilen bir takım kurmak istiyoruz. Ligde ilk sekize girmek ve PlafOff’u zorlamak istiyoruz. Ana hedeflerden biri bu olacak. Geçen sezon başında kurduğumuz oranda yüksek profilli bir takım kurmayacağız açıkçası. Daha takım havasını yansıtabilecek, agresif ve savaşan bir takım yaratacağız.
-Adana ASKİ Spor A Takımı’nda, altyapıdan oyuncular görebilecek miyiz önümüzdeki sezon?
ALTYAPIDAN OYUNCULAR KADRODA OLACAK
-Altyapımızda başarılıyız. A Takım’a yükselecek oyuncularımız olacak inşallah. Adana ASKİ olarak bakacak olursak, 2 yıllık bir geçmişimiz var ama Ceyhan Belediyespor geçmişi olan bir organizasyon olmamız nedeniyle avantajlarımız mevcut. Kübra ve Ezgi isminde iki pırıl pırıl oyuncumuz var. Onların gelişimi için 2. Lig’de Osmaniye takımına vermiştik sporcularımızı. Onlar da bunu en iyi şekilde değerlendirdiler. Bu yıl onlar yeniden aramıza katılacak. Bizim onlardan beklentilerimiz çok daha fazlalaştı. Onlarla başlayacak ve genç takımdan, yıldız takımdan gelebilecek yeni isimlerle, altyapımızdan gelecek desteği sürdürmeye çalışacağız. Adana’ya geldiğimden bu yana bana, altyapıya önem verilmesinin gelenek haline geldiği hissetirildi. Önümüzdeki hafta yıldız takımların, daha sonra da genç takımların finallerini izlemeye gideceğiz.
-Yabancı oyuncu sayısının fazla olması milli takım performansını olumsuz etkiliyor mu? Yeni 4+0 sisteminin Türk Basketboluna nasıl bir getirisi olacak sizce?
-Fazla sayıda yabancı oynatılması konusunda kulüplere hak veriyorum. Kimsenin Türk oyunculara karşı olduğunu düşünmüyorum. Basketbol bu kadar globalleşirken, sporcular profesyonelleşip, farklı ülkelerde basketbol oynarken, Türk Basketbolcuların, “Nasıl olsa 4 artı 1 var, nasıl olsa oynarım” diyerek kendilerini geliştirmekten geri durmaması gerekiyor. Bir antrenör hiç bir zaman oyuncunun pasaportuna bakmaz. Maç kazanabilmek için o pozisyondaki en iyi oyuncusunu sahaya sürer. O en iyi oyuncu Türk olsa bile işin içine maliyetler girebiliyor. Çok iyi, çok başarılı Türk oyuncularımız da var. Bir Türk oyuncuyu istediğinizde talep ettiği ücret, Avrupa’da onunla aynı seviyedeki bir oyuncunun istediği fiyatın iki katıysa, elbette kulüpler maliyeti göz önünde bulundurmak zorunda kalıyor.
YÖNETİME ÖZEL TEŞEKKÜR
Yöneticilerimizi, başta Başkanımız Rahmi Pekar olmak üzere, Genel Menajerimiz Fatih Yücel’i kutluyorum ve teşekkür ediyorum. Bu yıl Türkiye’de görmediğimiz şekilde bir yöneticilik örneği sergilediler. Hiç bir organizasyon Türkiye’de antrenörünün arkasında bu kadar durmuyor. Ben de böyle bir yönetime sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.300x_146307218812-05-2016-aski1jpg-adana-aski-spor-firtina-gibi-esecek

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    Porno GratuitPorno FrançaisAdulte XXXBrazzers PornCollege GirlsFilm érotiqueHard PornInceste Famille PornoJaponais AsiatiqueJeunes Filles PornoLatin Brown FemmesPorn MobilePorn RussePorn StarsPorno Arabe TurcPorno cachéPorno de qualité HDPorno GratuitPorno Mature de MilfPorno NoirRegarder PornRelations LesbiennesSecrétaire de Bureau PornSexe en GroupeSexe GaySexe OralVidéo AmateurVidéo Anal
    malatya escort bayanbursa escort bayanantalya escort bayankonya escort bayanmersin escort